Na co se nás ptají nejen neslyšící?

Je tlumočení z/do českého znakového jazyka zdarma?

Během přednáškového turné po pražských základních a středních školách pro děti a mládež se sluchovým postižením jsme díky diskuzím, které se rozproudily zásluhou aktivních a zvídavých účastníků, zjistili, že stále kolují předsudky a omyly ohledně tlumočení z/do českého znakového jazyka. Jedním z takových omylů bylo například chápání tlumočnické služby jako služby placené, nebo naopak zcela zdarma. Skutečnost je taková, že pravda je na obou stranách :-)
       
     Tlumočení českého znakového jazyka je ZDARMA pouze tehdy, pokud je poskytnuto při řešení vlastní sociální situace: návštěva lékaře, řešení financí, úřední záležitosti, pohovor do zaměstnání, sňatek, pohřeb blízkého...  V tomto případě je sociální službou ve smyslu zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. A mluvíme o něm jako o komunitním tlumočení.  Opakem komunitního tlumočení je tzv. komerční tlumočení, které si neslyšící či nedoslýchavý klient objednává a platí sám. Typickými situacemi jsou například tlumočení zážitku z divadla, koncertu nebo informací z kurzu či volnočasové aktivity. 

     Teď jste o něco moudřejší :-) A přesně pro takové chvíle jsme pro vás spolupráci s kolegy tlumočníky vytvořili videoseriál, který odpovídá na vaše nejčastější otázky, které se týkají tlumočení do českého znakového jazyka.  Viddeoseriál můžete pravidelně sledovat zde nebo na našich sociálních sítích Facebooku a Instagramu

 

Mohu si objednat tlumočníka na kurz autoškoly?

Jak si objednám soudního tlumočníka českého znakového jazyka?

Klient tlumočnické služby má právo: 

top