Úspěch Míly Škardy

10. 03. 2021
CNN má velkou radost! Náš kolega Míla Škarda byl za své tlumočnické zásluhy oceněn 2. místem v celorepublikové anketě Senior roku 2021!

Čím vším si to zasloužil…? 

1649074931633.jpgMiloslav Škarda je dítě neslyšících rodičů, můžeme proto říct, že je takzvaně bilingvní - jeho mateřským jazykem je český znakový jazyk a český jazyk. Míla tlumočil již od svého dětství, když pomáhal rodičům při vyřizování běžných každodenních záležitostí. Avšak v dospělosti se vydal na životní dráhu, která s tlumočením neměla nic společného. Pracoval na kladenské šachtě jako báňský technik, revírník, zástupce vedoucího úseku i jako důlní záchranář. S láskou se věnoval i sportu (a absolvovali masérský kurz) - sám aktivně sportoval a dodnes i nadále sportuje. Věnoval se i trénování házenkářského týmu a i v dnešní době dál často dělá v házené rozhodčího. Žije v krásné harmonické velké rodině se svými dětmi, vnoučaty, pravnoučaty.  

Pracovní aktivity ukončil odchodem do důchodu. Nicméně nečinný nevydržel dlouho a velmi brzy si řekl, že by mohl být společnosti ještě prospěšný. A tak se vydal do Spolku neslyšících v Praze, kde se zajímal o to, jak může jako tlumočník pomoci neslyšícím spoluobčanům. Přes svůj důchodový věk se tak v roce 2000 rozhodl začít pracovat jako tlumočník. Začal se rozvíjet a vzdělávat, aby jeho tlumočení bylo co nejlepší. Absolvoval nespočet vzdělávacích kurzů v oblasti sociální práce, absolvoval i 150hodinový kurz pracovníka v sociálních službách a v roce 2009 absolvoval roční kurz pro tlumočníky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. 

Míla letos v prosinci oslaví 83. narozeniny a posledních více než 20 let  působí jako tlumočník českého znakového jazyka, mezi neslyšícími klienty je oblíbený, neustále vyhledávaný a diář má neustále zaplněný spoustou tlumočnické práce. 

Rozhodně nelze opomenout jeho tlumočnické nasazení v období pandemie. Tlumočení poskytoval naplno i přes to, že sám patří do tzv. nejohroženější skupiny 80+. Snažil se být maximálně prospěšný i nad rámec svých povinností, byl ke klientům laskavý, ochotný a obětavý a riskoval zejména své zdraví při terénní práci. Přestože mohl ubrat a pracovat z domova, tak každou poptávku na tlumočení, kterou mohl vzít, tak vzal a odtlumočil s odhodláním, nebojácností a skvělou energií, která se často nevidí ani u mnohem mladších kolegů. Od března 2020 pracoval naplno a po celou dobu ani jednou nepochyboval o tom, zda má jít do terénu, pohybovat se po něm městskou hromadnou dopravou a být s klienty, kteří potřebují zprostředkovat komunikaci v rizikových místech jako jsou nemocnice, různé lékařské ordinace, úřady či pracovní pohovory. V době pandemie se ani tlumočníkům znakových jazyků nevyhnuly nejrůznější moderní technologie, online prostředí a nové programy, které bylo potřeba se rychle naučit používat. Ani v tom Míla nezahálí a není v žádném případě pozadu v pracovním ani v osobním životě. 

Pokud Mílu zrovna nezastihnete na nějakém tlumočení, věnuje se buď své velké a milované rodině anebo ho nezastihnete vůbec, protože buď zrovna zpívá ve sboru nebo se projíždí na kole nebo v zimě lyžuje. A pokud máte to štěstí, trávíte čas v jeho přítomnosti a neskutečně se bavíte… a třeba vám Míla i zazpívá nebo vám promasíruje bolavá záda. 

Přejeme našemu kolegovi, tlumočníkovi českého znakového jazyka, Mílovi, aby stále šířil svou pozitivní energií, sršel vtipem a byl skvělým parťákem a spokojeným inspirujícím seniorem. Míla je inspirací pro všechny generace!. 

Na záznam z vyhlašování se můžete podívat zde:  https://www.youtube.com/watch?v=KGtOpO1jYYU&t=2571s
 

top