Již mnoho let si muži nechávají v listopadu narůst knír v rámci osvětové akce Movember. Movember založilo před více než 20 lety několik přátel u piva v australském Melbourne. Jeho cílem je šířit povědomí o zdraví mužů a inspirovat k pravidelným prohlídkám u urologů.
V ČR proběhne v rámci letošního Movemberu kampaň s názvem „TO NEVOČŮRÁŠ!“. Chce motivovat české muže k zodpovědnějšímu přístupu ke svému zdraví.
Proč právě tento název?Jiří Hofreitr z Nadačního fondu Muži proti rakovině vysvětluje: „Potíže při močení mohou být v určité fázi také jedním z projevů rakoviny prostaty, ale hlavní poselství kampaně je … že toto onemocnění obejít zkrátka nelze. Zdraví se nedá očůrávat.”
Nemocných mužů přibývá
Karcinom prostaty je v ČR nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Každoročně se tuto diagnózu dozví přibližně 8 000 mužů, z toho 1 500 jich na ni zemře. Výskyt karcinomu prostaty se za posledních 30 let ztrojnásobil - za což ale může i lepší diagnostika a delší délka života. Nádory prostaty vznikají spontánně a doposud není znám jasný rizikový faktor. Pokud se rakovina vyskytla u přímého příbuzného, je riziko vzniku rakoviny u muže podstatně vyšší.
Předseda České urologické společnosti, prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., vysvětluje: „Základem je vyšetření prostaty přes konečník a krevní test na ukazatel aktivity prostaty.
To nám umožňuje odhalit karcinom deset i více let předtím, než se projeví, a zahájit tak léčbu včas.“
Kampaň „TO NEVOČŮRÁŠ!“ upozorňuje také na
karcinom varlat – nádor, který postihuje především dospívající chlapce a mladé muže ve věku 15 až 40 let. Výskyt rakoviny varlat v ČR též stoupá - ročně si tuto diagnózu vyslechne téměř 500 mužů.
A stejně jako v případě karcinomu prostaty i zde platí, že pro úspěšnou léčbu je zásadní včasné odhalení nemoci.
Nečekejte na příznaky a objednejte se na Movember prohlídku
V čem spočívá největší riziko obou nemocí?
Nádory prostaty i varlat se mohou vyvíjet bez příznaků, a pokud se neléčí, mohou metastázovat do jiných orgánů, například do lymfatických uzlin nebo kostí. Nádor prostaty se později může projevit i obtížemi při močení, ale jeho projevy jsou velmi individuální.
Mezi příznaky rakoviny varlat patří změny ve velikosti, bulky nebo jiné nepravidelnosti a opět platí, že v počátečních jsou bezbolestné. Právě to může být velmi zrádné.
Prof. MUDR. Zachoval radí: „Rozhodně mužům doporučuji nečekat až se objeví příznaky.
Na prohlídky je třeba chodit preventivně, stejně jako ženy chodí ke gynekologovi. Pravidelné kontroly prostaty se doporučují po 50. roce věku, u mužů, u jejichž přímého příbuzného se vyskytla rakovina prostaty, dokonce i dříve. Prevence rakoviny varlat začíná u pravidelného samovyšetření, které by muži měli zařadit do své životní rutiny ideálně již v období dospívání po 15. roce věku.“
Účinné domácí samovyšetření prostaty bohužel neexistuje. Je však třeba mít na paměti, že
obavy z vyšetření u lékaře jsou zcela zbytečné. Celá prohlídka obvykle netrvá déle než půl hodiny, přičemž samotné vyšetření prostaty zabere pár vteřin.
Letos bude možné v rámci Movemberu využít i tzv.
Movember prohlídky. Do nich se zapojili urologové z celé republiky. Zájemci o vyšetření si mohou na webových stránkách
objednejse.muziprotirakovine.cz najít nejbližšího urologa, domluvit si s ním termín a objednat se na vyšetření.
Tváří kampaně bude i letos známý herec David Matásek. K zapojení ho motivovala mj. skutečnost, že jeho dědeček zemřel na rakovinu prostaty.
Web kampaně: https://objednejse.muziprotirakovine.cz/
Zdroje:
Helpnet.cz
https://objednejse.muziprotirakovine.cz/