Buďte opatrní! Podvodníci na internetu nabízejí podporu na bydlení. Lidé mohou přijít o statisíce

29. 09. 2022
Lidé přicházejí o statisíce až miliony korun kvůli kybernetickým podvodům. Podvodníci využívají nově jako záminku třeba i podporu na bydlení. Aktuálními hrozbami jsou nadále ale i tvrzení o údajném dědictví z Kanady, výhrách, případně přímo vydírání.
 

Text v ČZJ viz video ČT :  

tit_kyberpodvody.png

 

Například otec jednoho muže měl získat přes sedmdesát milionů dolarů jako dědictví po příbuzných v Kanadě. Přitom tam nikdy žádné příbuzné neměli. Syn popisuje, jak to proběhlo: “Někdo napsal otci, že musí poslat částku přes sto tisíc korun, aby se začaly řešit poplatky a právníci. Pak po něm chtěli další peníze. Potvrzení o dědictví vytvořili v nějakém foto editoru a naskenovali.  

Podle policistů je to jen jedna z metod, jak podvodníci lákají z lidí peníze. V jiných případech se snaží získat údaje do jejich internetového bankovnictví. Například použitím techniky vishing. Vishing je z anglického “voice phishing”  a v překladu znamená “hlasový phishing”. Jedná se o telefonní podvod, kdy pachatel obvolává své oběti a pod záminkou ochrany jejich bankovního účtu z nich chce dostat čísla jejich bankovních účtů nebo jiných citlivých dat. 

Stanislav Kovárník, vedoucí oddělení kybernetické kriminality jihomoravské policie přibližuje, jak podvodník tento vishing použil: „Pachatel sliboval dávky na bydlení z MPSV. Při tom napodobil webovou stránku MPSV a přinutil poškozeného uvést údaje do jeho bankovnictví. Pokud zadáte cizímu člověku své bankovní údaje, podvodník v tu chvíli plně ovládá váš bankovní účet.“ Jen jihomoravští policisté evidují v o 70 % více  kyberpodvodů než před rokem. Škody jen od ledna do srpna 2022 přesáhly už 125 mil Kč. 

Kampaň zkouší odolnost vůči podvodům

Upozornění na kyberútoky a podvodné nabídky vydaly i některé české banky. Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý uvedl:  „Česká spořitelna eviduje dvou - až čtyřnásobný nárůst kybernetických útoků. Každý měsíc naši klienti v důsledku toho přichází o tisíce až miliony korun.“  

Bankovní asociace proto společně s policií spustila kampaň a v rámci ní test (https://www.kybertest.cz/), v němž si lidé mohou hravou formou vyzkoušet svou odolnost vůči kyberpodvodům. 

Kovárník poznamenal: „Šance na získání finančních prostředků zpět je minimální. Vždy záleží na rychlosti. Pachatelé využivají tzv. okamžité převody z bankovních účtů na jiné účty, které zpravidla směřují do virtuálních měn.“ Podle policistů je jedinou cestou být opatrný. Mnozí ale nejsou, radám navzdory.

Za kyberpodvody většího rozsahu sice hrozí až deset let vězení, podle policistů je ale složité tyto organizované zločiny rozplést. 


Zpracováno podle ČT 24 a České spořitelny


 
top